A A A

SENIORZY W AKCJI

Od lipca do grudnia 2014 r. dla wszystkich chętnych w wieku 60+ z terenu powiatu kolbuszowskiego zorganizowano szereg bezpłatnych zajęć i spotkań. W ramach projektu "AKTYWNI SENIORZY" zaplanowano:
- aerobik na basenie (lipiec – sierpień)
- gimnastyka (lipiec – wrzesień)
- dancingi (wrzesień – grudzień)
- Klub Seniora (wrzesień – grudzień)
- Szkoła Super Babci i Super Dziadka (wrzesień – grudzień).


W ramach wymienionego wyżej Klubu Seniora zaplanowano spotkania tematyczne:
- ścieżka zdrowie: m.in. zdrowie kręgosłupa, profilaktyka chorób, ziołolecznictwo, zdrowa dieta
- ścieżka nowe technologie: wykłady i warsztaty obsługi komputera i internetu, konta pocztowe, bankowość elektroniczna, ciekawe strony, komunikatory, np. skype, Gadu-Gadu
- ścieżka kultura/wolontariat: zajęcia plastyczne, zajęcia poświęcone idei wolontariatu.

Natomiast Szkoła Super Babci i Super Dziadka to model stworzony przez dr Zofię Zaorską z Lublina. Szkoła stanowi nowatorską i potrzebną formę wspierania osób 50+ w roli dziadków. Uczestnicy szkoły poznają sposoby na kreatywne spędzanie czasu z wnukami. Zajęcia promują twórczą edukację kulturalną, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Szkoła Superbabci i Superdziadka to miejsce, które stwarza babciom i dziadkom możliwość nauki i rozwoju, a także wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Uczy kreatywności, podpowiada, jak ciekawie i twórczo spędzić czas z wnukami, jak skutecznie budować pozytywne relacje nie tylko z wnukami, ale też ich rodzicami. Zajęcia wspierające babcie w wychowaniu wnuków to w Polsce zupełna nowość. W szkole stworzonej w Lublinie przez Zofię Zaorską superbabcie poznają ciekawe sposoby na wspólne spędzanie czasu z wnukami. Jak dotąd szkoły powstały w Lublinie, Białymstoku, Siemiatyczach, Warszawie.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych KUŹNIA we współpracy ze Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Rejonowy w Kolbuszowej oraz Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kolbuszowej. Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.